Cтежками Покуття “PINSEL.Return”
Проєкт “Pinsel. Return”, має на меті культурний розвиток регіону, а також створення путівника стежками Покуття із щонайменше дев’ятьма локаціями.
Кожна локація ‒ це унікальна історична пам’ятка, аналогів якій не існує в Україні
Костел непорочного зачаття Діви Марії
1743 — 1769
Костел споруджено на замовлення Миколи Потоцького за проєктом архітектора Бернарда Меретина у співпраці зі скульптором Йоганом Пінзелем, котрий створив для його оздоблення близько 30 скульптур.
Костел є “братом” собору святого Юра у Львові, декількох кам’яниць на площі Ринок у Львові, Успенського костелу, Покровської церкви та ратуші у Бучачі.
Вірменський Костел
1686 — 1706
Найстаріша збережена будівля міста Городенки, яка збереглася до наших днів.
Проаналізувавши форму і деталі вірмено-католицького костелу в Городенці приходимо до висновку, що він був збудований у два етапи та складається із двох частин.
Найдавнішу частину складає захрестя із грубими стінами, що була збудована біля 1706 року.
Костел св. Архангела Михаїла
1721
Згідно з першими письмовими згадками, костел почали зводити у 1439 році, одночасно із заснуванням римо-католицької парафії. Будівництво костелу тривало понад 50 років!
Перша версія храму мала стіни з глини та соломи, ґонтовий дах та дерев’яний вівтар. У 1721 році почали зводити муровані стіни, а в середині нараховували п’ять вівтарів. Святиню освятили у 1775 році.
Велика Синагога
Велика синагога, яку ми бачимо сьогодні, постала на зламі 19-20 століття після кількох перебудов на місці колишньої синагоги. Російські війська спалили синагогу під час Першої світової війни у 1915 році. Вціліли лише стіни, на одній з яких була вміщена плита з вибитими на ній десяти заповідями.
Церква Успіння Пресвятої Діви Марії
Зведення церкви приписують «дуету» Меретин & Пінзель. Це одна з останніх споруд, створена обома майстрами. Ймовірно, інтер’єр церкви оздоблювали вже учні Пінзеля. Замість хрестів на церкві видніються герби Потоцьких — фамільні хрести «Пилява», оскільки тоді рід Потоцьких володів містом.
Коринфська колона зі статуєю Пречистої Діви Марії
Існує дві теорії походження цією скульптури. Частина дослідників каже, що вона єдина зі збережених 33 скульптур Йогана Пінзеля, котрі він створив для костелу непорочного зачаття. Ба більше, кажуть, що це єдиний повністю вцілілий пам’ятник із трьох відомих, створених майстром.
1743 — 1769
Роботи зі спорудження монастирського комплексу тривали з 1745-го по 1760 роки.
Монастирські келії працювали за своїм автентичним призначенням лише двадцять років. У радянські часи в приміщеннях монастиря розташовувалося професійно-технічне училище механізаторів. В різний період часу стояли гарнізоном війська і прикордонна сторожа. Задовго до того монастирські резиденції слугували міським магістратом.
Триарковий міст-віадук “Три мости”
Цей мурований триарковий міст над потічком Ямгорів поєднує місто Городенка з селом Котиківка. Плітки про справжнє призначення споруди ведуться досі. Хтось каже, що його збудували, аби було легше возити каміння для будівництва костелу, інші ж дотримуються більш практичної теорії: кам’яний міст звели на місці бродів для переправи для зручності та безпеки.
Нині, це найдавніший чинний міст Галичини та другий за віком в Україні!
«Три Мости» є одним із символів міста Городенка; зображення мосту прикрашає емблему місцевої команди з копаного м’яча «Пробій», створеної ще 1924 року.
Церква Святого Миколая Чарнецького
Храм названий на честь уродженця села Семаківці святого Миколая Чарнецького. З 2014 року, після освячення цієї церкви, сюди було перенесено частинку його мощей на постійне перебування. Церква дуже популярна серед паломників усього світу.
На території храму Святого Миколая Чарнецького продовжуються будівельні роботи й незабаром з’явиться три нових об’єкти: відкрита каплиця для богослужінь просто неба, Гріб Господній, де буде відтворено місце поховання Ісуса Христа, та Богослужбова капличка.